S čím se na mě můžete obrátit
V průběhu života se můžeme dostat do situací nebo období, které jsou spojené s vyšší mírou stresu a psychické nepohody. Takové obtíže mohou být pro naše každodenní fungování obtěžující a mohou snižovat kvalitu života. Podpora nebo pomoc ze strany psychoteraputa může pomoci se s těmito situacemi vyrovnat rychleji, naučit se lépe si porozumět a naučit se funkční copingové strategie, které můžeme aplikovat v našem životě a tím zvyšit svoji soběstačnost v řešení těchto situací a psychickou odolnost.
Poskytuji psychologické poradenství a psychoterapii dospělým klientům. Ve své práci vycházím především z principů kognitivně-behaviorální terapie, ale obsah a způsob práce přizpůsobuji individuálně potřebám svých klientů.
Je vhodné počítat s tím, že většina potíží nebude možná úspěšně zvládnout v jednom sezení. Ze začátku jsou nejvíce efektivní pravidelná sezení (1x týden/1x 14 dní).
Nabízím psychoterapeutickou pomoc zejména v následujících oblastech:
- úzkostné projevy - nadměrné obavy, pocity tísně a napětí; úzkostné poruchy (fobie, sociální úzkost, obsedantně-kompulzivní porucha, generalizovaná úzkostná porucha apod.), dále překonávání specifických fóbií (létání, pavouci....)
- depresivní projevy, změny nálady a vyhoření
- ztráta motivace, vize do života
- vztahové obtíže - obtížné vztahy v rodině, s přáteli, s partnery, s dětmi...
- obtíže, které se mohou projevit, jestliže máte více reaktivního pejska/fenečku - práce na uvědomění si svých copingových mechanismů ve stresových situacích, práce na vlastním zklidnění, možné pocity osamění, nepochopení aj.
- osobnostní rozvoj
- a jiné
Vždy je vhodné mě kontaktovat s informací, co Vás tíží, abychom si mohli dopředu vyjasnit, zda je v mých možnostech s tématem pracovat. V případě, že by to nebyla oblast na kterou se zaměřuji, tak Vás zkusím přesměrovat na odborníka, který se tématem zabývá
Na co se nezaměřuji - porucha příjmu potravy (anorexie, bulimie), závažnější poruchy osobnosti (hraniční porucha osobnosti, práce se závažným traumatem, aj.) - lze jen po individuálním zvážení
Více o přístupu KBT
Kognitivně-behaviorální terapie propojuje myšlení, emoční prožívání, tělesné prožívání a chování s tím, co se lidem v životě děje, a také s tím, jak o tom přemýšlí. V KBT se zaměříme na všímání si toho, jaké přesvědčení o sobě, o druhých, o vztazích a o světě jste získali na základě svých osobních zkušeností.
Vždy bude naše spolupráce vzájemná souhra - kde terapeut přináší své vědomosti, jak pracovat s určitými projevy, situacemi... a vy jste expertem na Váš život a prožívání.
Je využit čas jak v sezení, tak i mimo něj - domlouváme se na aktivitách, na které se zaměříte mezi sezeními a tím využijete čas a naučíte se aplikovat dovednosti i mimo sezení.
K dosažení potřebné změny se zaměříme na:
- přítomnost
- konkrétní ohraničené problémy
- stanovení si konkrétních funkčních cílů
- směřování k Vaší sobestačnosti při řešení tohoto nebo i jiných obtíží
- nácvikové metody: na principu opakování, učení, tréninku získává klient dovednosti a zvládá situace